Raport IPSOS na zlecenie Kulczyk Foundation "Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym"
W Polsce są 3 miliony pracujących kobiet w wieku okołomenopauzalnym, czyli w wieku 40-55 lat. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny to 20% wszystkich pracowników w naszym kraju.
Wiele z nich czuje jednak, że ich potrzeby w tym szczególnym okresie nie są zauważane. Aż 42% w związku z dolegliwościami rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej. O tym mówi najnowszy raport Kulczyk Foundation „Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym”.
Pobierz raport "Niewidzialne w pracy."W badaniach przeprowadzonych na zlecenie Kulczyk Foundation wraz z IPSOS ponad połowa kobiet (51%) mówi o tym, że nie czuje się wystarczająco komfortowo, żeby otwarcie mówić w pracy o swoich zdrowotnych potrzebach związanych z transformacją menopauzalną.
Jednocześnie aż 87% badanych uważa, że wprowadzenie rozwiązań wspierających w tym okresie wpłynęłoby pozytywnie na ich stosunek do pracy i codzienne funkcjonowanie.
Rolą lidera i liderki w organizacji jest nie tylko całościowe spoglądanie na to, co dobre dla firmy – mówi Dominika Kulczyk, przedsiębiorczyni, inwestorka i filantropka, założycielka Kulczyk Foundation. – To także dostrzeganie poszczególnych elementów, które ją tworzą, przede wszystkim ludzi: ich różnorodności i potrzeb, mocnych i słabych stron.
Managerowie i managerki, którzy o tym wiedzą, kreują najbardziej efektywne, innowacyjne i przyjazne środowiska pracy. Doświadczeni pracownicy i pracowniczki to skarb każdej firmy, a jako społeczeństwo już teraz zwyczajnie nie możemy pozwolić sobie na to, żeby takie osoby zbyt szybko rezygnowały z aktywności zawodowej.
Kobiety w okresie okołomenopauzalnym często dalej chcą rozwijać się i angażować w działalność firmy. Naturalny etap transformacji menopauzalnej jest jednak trudny. W skrajnych przypadkach kobiety rezygnują z pracy lub decydują się na jej zmianę, nie informując o rzeczywistych powodach swojego odejścia. Konieczna jest edukacja i podjęcie realnych działań, które pozwolą na zmianę tego stanu rzeczy.
Raport: Menopauza bez tabu
Choć 70% Polek uważa, że menopauza jest ważnym momentem w życiu kobiety, to aż 93% ankietowanych nie potrafi jej prawidłowo zdefiniować
– tak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Kulczyk Foundation przez Ośrodek badawczo - rozwojowy “Ciekawość”. To pierwsze w Polsce takie opracowanie, będące bogatym źródłem wiedzy na temat kobiecych doświadczeń związanych z menopauzą. Zachęcamy do zapoznania się z nim.
Pobierz raport z badania„Kobiety, które nie weszły jeszcze w ten etap życia zazwyczaj nie słyszą o niej od innych ważnych kobiet w swoim otoczeniu – matek, przyjaciółek, koleżanek z pracy, bo menopauza to cały czas tabu”
– zauważają autorki raportu Menopauza Bez Tabu. Anna Buchner, Katarzyna Fereniec-Błońska, Agnieszka Murawska i Maria Wierzbicka-Tarkowska z grupy badawczej „Ciekawość” przeprowadziły badania wśród Polek i Polaków na temat menopauzy, rozmawiały też z ekspertami.
Według cytowanych w raporcie badań ponad 70% Polek przed menopauzą określa swój stan wiedzy o niej jako zły.
Mamy nadzieję, że raport pomoże zmniejszyć ten odsetek, a jego lektura okaże się impulsem uruchamiającym proces zmian w naszych postawach, świadomości, relacjach i życiu zawodowym. Naszym celem jest pomóc kobietom godnie przejść przez ważny a jednocześnie trudny czas w ich życiu.