Artykuł: Stres w pracy może przyśpieszyć menopauzę i mieć wpływ na jej intensywność
Są kobiety, u których menopauza następuje w wieku 39 lat, bo okazuje się, że średnio jedna na sto kobiet przechodzi ją w wieku czterdziestu lat lub wcześniej. Trzeba obserwować swoje ciało.
W ramach akcji społecznej „Czułość i wolność. Budujmy równowagę w relacjach”, prowadzonej wspólnie przez Kulczyk Foundation z „Wysokimi Obcasami” rozpoczynamy nowy cykl „Koleżankujmy się”. Chcemy wspierać czytelniczki „Wysokich Obcasów” w poszerzaniu świadomości pomagającej rozwijać ich wewnętrzną mądrość, znajomość siebie i wiedzę, u kogo szukać wsparcia w nurtujących je sprawach.
Chcemy zachęcić kobiety do przełamywania wstydu, walki z tabu, do szukania wsparcia i odpowiedzi na trudne i ważne dla nich pytania i problemy, które często nie przechodzą przez gardło nawet w rozmowie z bliskimi. Zależy nam, by pomóc Czytelniczkom przemóc się, zapytać i otrzymać ekspercką odpowiedź dotyczącą kwestii związanych z cielesnością – menstruacją, zdrowiem kobiety, kontaktem ze swoim ciałem, krępującymi reakcjami naszego ciała, nad którymi nie panujemy, radzeniem sobie z komentarzami na temat swojego ciała itp.
Nasza Czytelniczka obawia się, że zaczęła się u niej menopauza: Czy wieku 40 lat możliwa jest menopauza? Czytałam o wczesnej menopauzie, ale trudno mi uwierzyć, że coś takiego spotyka kobiety. Jak objawy mogą być niepokojące i czy to oznacza wczesną menopauzę? U mojej mamy menopauza zaczęła się jak miała 42 lata. To oznacza, że ja też przestanę miesiączkować tak wcześnie?
Izabela Cisek-Malec: O menopauzie mówimy wtedy, kiedy upłynął cały rok od ostatniej miesiączki. Zanim do tego dojdzie, pojawia się wiele symptomów świadczących o tym, że kobieta zaczyna przechodzić klimakterium, czyli proces hormonalnych, ale i psychologicznych przemian.
Zaczynają się one od perimenopauzy i charakteryzują się różnymi symptomami – może nastać czas nieregularności w cyklu menstruacyjnym (miesiączka może nawet ustać na kilka miesięcy i powrócić) , mogą pojawić się bóle głowy czy rozdrażnienie. I chociaż niektóre kobiety, które doświadczają perimenopauzy, mają przekonanie o nadchodzącej menopauzie, od tego momentu może dzielić je nawet pięć lat.
Stres w pracy może przyśpieszyć menopauzę
Choć współcześnie menopauza następuje przeciętnie w wieku 52 lat, a w praktyce doświadczają jej kobiety, które mają od 45 do 55 lat. Jednak są kobiety, u których menopauza następuje w wieku 39 lat, bo okazuje się, że średnio jedna na sto kobiet przechodzi ją w wieku czterdziestu lat lub wcześniej.
Kiedyś dobrą wskazówką, kiedy spodziewać się menopauzalnych zmian był wiek, w którym doświadczała go mama.
Warto jednak zaznaczyć, że ta informacja nie jest już tak miarodajna jak dawniej. Matki dzisiejszych dojrzałych kobiet najczęściej nie miały do czynienie ze stałym, długoterminowym stresem w miejscu pracy oraz z zanieczyszczeniem środowiska. A właśnie te czynniki również mają wpływ zarówno na przedwczesne wystąpienie menopauzy, jak i na intensywność jej przebiegu.
Pomocne w określeniu etapu, na którym się jest w procesie menopauzalnej przemiany, będzie przyjrzenie się stylowi życia czy trudnym wydarzeniom, które nastąpiły w niedawnym czasie. W orientacji pomocne też może być zbadanie poziomu hormonów.
_______
Czego potrzebujesz, by pozwolić sobie na czułość i wolność? Czego chciałabyś się dowiedzieć, a może wstydzisz się zadać to pytanie osobie, którą znasz? Co potrzebujesz skonsultować? Czy coś Cię niepokoi, albo masz intuicję, że coś jest ważne, ale nie znajdujesz jeszcze w sobie sposobów na rozwinięcie tej kwestii? Tekst powstał w ramach akcji „Koleżankujmy się” Czułości i Wolności.
Opracowanie: Beata Żurek
Ekspertka: Izabela Cisek-Malec – psychoterapeutka jungowska w szkoleniu PTPA, coach ciała, trenerka umiejętności psychospołecznych, członkini PTPA. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu grup psychorozwojowych. Od 13 lat pracuje z kobietami, koncentrując się na tematyce kobiecości, seksualności oraz ucieleśnieniu. Prowadzi sesje psychoterapii z osobami dorosłymi oraz wsparcie psychologiczne dla kobiet w okresie menopauzalnej przemiany.
Więcej informacji: www.izabelacisekmalec.pl
Tekst powstał w ramach akcji „Czułość i wolność. Budujmy równowagę w relacjach”– akcji społeczna Kulczyk Foundation, „Wysokich Obcasów” i „Gazety Wyborczej”.