grudzień 2023

Artykuł: Chemioterapia nie musi oznaczać końca marzeń o macierzyństwie. Fragment jajnika można pobrać i zamrozić

Rozmowa z dr Joanną Kufel-Grabowską, która na co dzień zajmuje się leczeniem młodych kobiet z rozpoznaniem raka piersi w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Jest też członkinią zarządu Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

Jakie symptomy powinny nas, kobiety, niepokoić w kontekście choroby nowotworowej?

– Generalnie każda pojawiająca się zmiana w piersi wymaga weryfikacji. I tutaj warto podkreślić, że chodzi też o wszelkie zmiany w obrębie węzłów chłonnych, w pasze czy w węzłach chłonnych nadobojczykowych i podobojczykowych. To mogą być sygnały świadczące o tym, że pojawia się rak piersi. Niestety, panie różnie to interpretują, jedne nie idą do lekarza, bo nie boli, drugie nie przychodzą, bo właśnie boli.

Każdy obrzęk też powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym?

– Wszelkie wycieki z brodawki sutkowej, wciągnięcie skóry, zmiana jej koloru czy obrzęk piersi i owrzodzenie są objawami, które się pojawiają. Najczęściej jednak jest to wymacany przez pacjentkę guz i to powinno skłonić kobietę w każdym wieku do zrobienia obrazowego badania piersi. Oczywiście w zależności od tego, ile pani ma lat, to badanie jest dla niej dostosowane. Nawet jeżeli jest to zmiana łagodna, to wymaga weryfikacji – lekarz musi na nią spojrzeć i to potwierdzić. Nawet 20 proc. przypadków raka piersi pojawia się u młodych chorych do 50. roku życia, czyli u tych kobiet, które nie mają badań przesiewowych.

A jak to wygląda w przypadku chorób ginekologicznych?

– Tutaj sprawa jest o tyle bardziej skomplikowana, że przed menopauzą pacjentki miesiączkują, czyli powinnyśmy zwrócić uwagę szczególnie na nieregularne miesiączki albo ból po stosunku czy krwawienie.

Generalnie, jeżeli pacjentka odczuwa jakikolwiek dyskomfort, plamienia, to powinna na pewno zgłosić się do ginekologa. Natomiast jeżeli panie są już po menopauzie i nie miesiączkują, a krwawienie pojawi się ponownie, to na pewno jest to sygnał, żeby zgłosić się do lekarza.

Mogą pojawić się też specyficzne bóle brzucha, nawet takie, którym towarzyszy powiększenie obwodu brzucha. To są takie objawy, które mogą kobiety niepokoić.

Czasami mamy też takie nowotwory, których pierwszym objawem są przerzuty odległe. Mogą nimi być bóle kości, mięśni czy utrata masy ciała. To są symptomy bardzo niespecyficzne, ale na pewno wymagające dalszej diagnostyki. Musimy pamiętać, że u kobiet diagnozujemy nie tylko nowotwory ginekologiczne czy raka piersi, ale też wszelkie nowotwory układu pokarmowego. Dlatego pamiętajmy, by w pewnym wieku wykonać chociażby kolonoskopię. Bardzo ważne są też regularne wizyty u lekarza rodzinnego i wykonanie morfologii krwi.

Często pacjentki nie decydują się na diagnostykę, bo po prostu boją się wyniku?

– Jest coś takiego w naszej mentalności, że niektóre panie faktycznie czują, że mają coś w tej piersi, więc wolą nie iść na badanie, bo dopóki nie ma tego na papierze, to raka nie ma. Miewam takie pacjentki, ale one w końcu decydują się badania i później żałują, że nie zrobiły tego wcześniej. Moment przełamania nie jest łatwy.

Czyli wszelkiego rodzaju upławy też powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym?

– Większość raków szyjki macicy związana jest z infekcją HPV, która powstaje około 10 lat wcześniej przed nowotworem. Wygląda to tak, że musi dojść do kontaktu płciowego i potem ten rak się rozwija, dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnie cytologii, która jest w Polsce refundowana i pokazuje zmiany przednowotworowe. Nie mamy tego w mammografii, którego zadaniem jest wykrycie wczesnego raka piersi. Dzięki cytologii możemy uchronić się przed nowotworem, dlatego tak warto o tym pamiętać. Są też szczepionki, które chronią nas przed zakażeniem HPV.

Jeśli już stanie się tak, że zachorujemy. Jak chemioterapia wpływa na menstruację?

– Chemioterapia działa tak na jajniki, że powoduje przedwczesne wygaszanie ich funkcji. Generalnie działa na te komórki, które szybko się dzielą, i na pewno jajniki też do nich należą.

Jajniki są uszkodzone przez chemioterapię, co powoduje, że z jednej strony dochodzi do nienaturalnej, czyli jatrogennej menopauzy, a z drugiej strony – związanych z nią problemów z płodnością. Co za tym idzie, spada też libido.

Pacjentka, która jest młoda i poprzez chemioterapię wchodzi w menopauzę, nie będzie mogła zajść w ciążę.

Zawsze?

– Dużo zależy od wieku pacjentki i jej jajnikowej rezerwy wyjściowej. U części chorych po zakończeniu leczenia chemicznego funkcja jajników wraca. Jeżeli pacjentka zaczyna chemię po 35. albo nawet 40. roku życia, to szansa na powrót do miesiączkowania jest niewielka, ale w przypadku młodszych pacjentek istnieje taka możliwość.

Co z pacjentkami, które po zakończeniu leczenia jednak chciałaby móc zajść w ciążę?

– Jeżeli dziewczyna jest w okresie rozrodczym i myśli o tym, żeby po zakończeniu leczenia zajść w ciążę, a rzeczywiście wiemy, że chemioterapia upośledzi funkcję jajników, to możemy zaproponować jej zabezpieczenie płodności. Wtedy przed chemioterapią wysyłamy ją do specjalisty medycyny rozrodu. Zabezpieczenie płodności polega na zamrożeniu komórek jajowych lub zarodków.

Można też pobrać i zamrozić fragment jajnika. To powoduje, że chora kończy leczenie i jeśli miesiączki nie wracają, czyli jajniki są na stałe uszkodzone, to dzięki metodzie in vitro taka pacjentka może zajść w ciążę. Fragment jajnika można też wszczepić w miednicy i taka kobieta może też naturalnie zajść w ciążę.

Taki zabieg jest refundowany?

– W Poznaniu i Warszawie są specjalne programy, i w ich ramach te zabiegi są refundowane, ale poza tym – niestety nie.

A jaki jest koszt takiego zabiegu?

– Około 5-10 tys. zł. Wspiera nas też fundacja Rak’n’Roll, która pomaga pacjentkom zebrać pieniądze. Najważniejsze jest jednak informowanie chorych kobiet o takiej możliwości, bo niestety nie wszystkie zdają sobie z tego sprawę.

Autorka: Sandra Zakrzewska

Tekst opublikowany na wysokieobcasy.pl 19 lutego 2022 r.

 

Tekst powstał w ramach akcji „Czułość i wolność. Budujmy równowagę w relacjach”akcji społeczna Kulczyk Foundation, „Wysokich Obcasów” i „Gazety Wyborczej”.

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

  To pole jest obowiązkowe.

  To pole jest obowiązkowe.

  *Informacja o przetwarzaniu danych osobowych
  Administratorem Twoich danych jest Kulczyk Foundation z siedzibą w Warszawie. Kontakt z administratorem jest możliwy pod adresem iod@kulczykfoundation.org.pl. Rozwiń

  Bądź na bieżąco

  Dziękujemy, że jesteś z nami!

  Twój adres e-mail został zweryfikowany i dodany do naszej listy mailingowej.

  Wypełnij ankietę: Sprawdź na jakim etapie życia jesteś

  Odpowiedz na pytanie: 1/7

  Ile masz lat?

  Przyjmuje się, że w wieku około 40 lat może się rozpocząć perimenopauza, czyli okres zaczynający się wraz z pierwszymi objawami nadchodzącej menopauzy, do 12 miesięcy po ostatniej miesiączce. W Polsce średni wiek kobiet doświadczających menopauzy (ostatniej miesiączki) to 51 lat. Jeśli menopauza wystąpi między 40. a 45. r.ż., to jest to wczesna menopauza. Jeśli poniżej 40 lat, to mówimy o pierwotnej niewydolności jajników (POI).

  Jak byś opisała swoje miesiączki?

  We wczesnym okresie przejścia menopauzalnego różnice w długości poszczególnych cykli przekraczają 7 dni. Gdy przerwa w comiesięcznych krwawieniach sięga co najmniej 60 dni, mówimy o późnym okresie przejścia menopauzalnego. Jeśli krwawienie z pochwy pojawia się po menopauzie, czyli po ponad roku bez miesiączkowania, należy się zgłosić do lekarza.

  Czy Twoja skóra jest teraz bardziej sucha, masz uczucie ściągnięcia, podrażnienia, swędzenia?

  Malejący podczas perimenopauzy poziom estrogenu wywołuje w skórze kaskadę zdarzeń. Gruczoły łojowe przestają produkować ochronną warstewkę sebum. Bez warstwy lipidów skóra staje się przesuszona i skłonna do podrażnień. Mogą się pojawić alergie na kosmetyki, swędzenie, uczucie ściągnięcia.

  Czy zdarzają ci się nagłe uderzenia gorąca?

  Obniżony poziom estrogenów w okresie transformacji menopauzalnej wpływa na termoregulację, stąd uderzenia gorąca. To nagła fala gorąca rozlewająca się po górnej części ciała. Skóra się poci, jest zaczerwieniona, na twarzy i dekolcie mogą się pojawić czerwone plamy. Serce może szybciej pracować, a ciśnienie wzrosnąć, co wywołuje uczucie niepokoju. Uderzenia gorąca mogą trwać kilka minut. Mogą się kończyć uczuciem zimna, a nawet dreszczami.

  Czy pojawiły się u Ciebie problemy ze snem (trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy)?

  Okres perimenopauzy może się wiązać z zaburzeniami snu. Trudności z zasypianiem albo wybudzenia w nocy – dla wielu osób to pierwszy objaw zmian hormonalnych. Dodatkowym zaburzaczem snu są nocne uderzenia gorąca.

  Czy zaobserwowałaś u siebie od jakiegoś czasu silniejszą niż zwykle zmienność nastroju (nie wywołaną trudnymi wydarzeniami)? Łatwiej wpadasz w złość, irytują Cię rzeczy, na które do tej pory nie zwracałaś uwagi, bywasz przygnębiona, częściej płaczesz, nie masz ochoty nic robić?

  Spadek poziomu hormonów w czasie perimenopauzy, wpływa na nasze samopoczucie. Rozdrażnienie, złość, mniejsza cierpliwość, smutek, częste wahania nastroju. Nastrój może się pogorszyć także przez niektóre objawy typowe dla menopauzy, jak: kłopoty ze snem, ciągłe zmęczenie czy uderzenia gorąca. Wystarczy więc nawet jeden objaw transformacji menopauzalnej, żebyśmy zachowywały się inaczej niż dotychczas. Zmienność nastroju zaczyna być problemem, gdy nie widzimy przyczyn, które da się powiązać z nagłą zmianą nastawienia.

  Czy wzrosły Twoja waga i obwód w pasie, mimo że nie zmieniłaś nawyków żywieniowych i aktywności?

  W okresie perimenopauzy wraz ze spadkiem poziomu estrogenów organizm staje się bardziej podatny na zmiany metaboliczne, łatwiej dochodzi do odkładania się tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha. Z wiekiem tracimy też stopniowo tkankę mięśniową, która fizjologicznie potrzebuje więcej energii niż tkanka tłuszczowa. Możemy jeść i ruszać się tyle samo co zawsze, ale skład ciała zmienia się niekorzystnie, a masa ciała rośnie. Między 40. a 60. rokiem życia kobiety przybierają na wadze średnio 10 kg.

  Sprawdź tutaj, w którym okresie życia jesteś.

  Interesuje cię pełna wersja raportu?
  » kliknij tutaj «

  Zamknij

  Interesuje Cię pełna wersja RAPORTU?

  Zostaw nam swój e-mail

  Prześlemy Ci pełną wersję raportu z badania
  "Menopauza Bez Tabu".

   To pole jest obowiązkowe.

   Informacja o przetwarzaniu danych osobowych
   Administratorem Twoich danych jest Kulczyk Foundation z siedzibą w Warszawie. Kontakt z administratorem jest możliwy pod adresem iod@kulczykfoundation.org.pl. Rozwiń

   Dziękujemy!

   Otrzymasz e-mail z pełną wersją raportu.

   Wróć do strony głównej

   Zamknij

   Klazula informacyjna

   1. Administrator. Administratorem Twoich danych osobowych w związku z kampanią „Menopauza Bez Tabu”, („Kampania”) jest FUNDACJA KULCZYK FOUNDATION z siedzibą w Warszawie (00-526) przy ul. Kruczej 24/26, wpisana do rejestru stowarzyszeń, innychorganizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000471002, posiadająca numer NIP: 70104114847 (“Fundacja”). Kontakt z Fundacją jest możliwy e-mailowo pod adresem iod@kulczykfoundation.org.pl.

   2. Inspektor Ochrony Danych. Fundacja powołała inspektora ochrony danych osobowych, z którym można skontaktować się we wszystkich w sprawach związanych z ochroną prywatności i danych osobowych e-mailowo pod adresem iod@kulczykfoundation.org.pl.

   3. Cele przetwarzania danych osobowych. Fundacja przetwarza Twoje dane osobowe podane w celu: (a) realizacji prawnie uzasadnionego interesu Fundacji polegającego na prowadzeniu jej działalności statutowej, w tym przeprowadzeniu Kampanii (art. 6 ust. 1 lit f RODO); (b) realizacji prawnie uzasadnionego interesu Fundacji polegającego na informowaniu osób zainteresowanych Kampanią o jej dalszym przebiegu (art. 6 ust. 1 lit f RODO), przy czym Fundacja będzie przetwarzać Twoje dane w tym celu wyłącznie jeśli zgodzisz się na otrzymywanie informacji dot. Kampanii na swój adres e-mail.

   4. Komu Fundacja może ujawnić dane osobowe? Fundacja może ujawnić podane przez Ciebie dane osobowe: (a) swoim pracownikom, współpracownikom, w szczególności którzy są zaangażowani w realizację Kampanii; (b) dostawcom usług, oprogramowania i systemów informatycznych, które Fundacja wykorzystuje do prowadzenia swojej działalności statutowej, w tym do realizacji Kampanii; (c) podmiotom, które świadczą usługi wspierające działalność statutową Fundacji, takie jak usługi księgowe, usługi doradztwa prawnego i biznesowego, usługi konserwacji sprzętu IT, usługi finansowe, usługi marketingowe – wyłącznie w niezbędnym do świadczenia tego rodzaju usług zakresie.

   5. Czy Fundacja będzie przekazywać dane osobowe poza obszar EOG? Fundacja nie będzie przekazywać pozyskanych danych osobowych poza terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

   Komu Fundacja może ujawnić dane osobowe? Fundacja może ujawnić podane przez Ciebie dane osobowe:

   6. Jak długo Fundacja będzie przetwarzać dane osobowe? Fundacja będzie przetwarzać dane osobowe przez cały okres prowadzenia Kampanii lub do momentu wycofania udzielonej przez Ciebie zgody na przesyłanie informacji nt. Kampanii (w zależności od tego, które ze zdarzeń nastąpi wcześniej).

   7. Jakie prawa przysługują osobom, których dane dotyczą w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez Fundację? Masz prawo do: (a) dostępu do swoich danych osobowych; (b) żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania; (c) wniesienia skargi w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Warszawie; (d) w zakresie w jakim Twoje dane osobowe są przetwarzane na podstawie przesłanki prawnie uzasadnionego interesu Fundacji – wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych; (e) w związku z tym, że podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest prawnie uzasadniony interes Fundacji, nie przysługuje Ci prawo do przenoszenia danych osobowych; (f) w odniesieniu do zgody na otrzymywanie informacji dot. Kampanii, o ile ją wyrazisz – możesz wycofać zgodę w dowolnym momencie wysyłając wiadomość na adres iod@kulczykfoundation.org lub klikając w tzw. link unsubscribe dołączony do wysyłanych do Ciebie wiadomości. Wycofanie zgody pozostaje bez wpływu na działań podejmowanych na jej podstawie przez jej wycofaniem.

   8. Czy podanie danych osobowych jest obowiązkowe? Podanie danych osobowych jest niezbędne do otrzymania materiałów dot. Kampanii. Wyrażenie zgody na otrzymywanie informacji dot. Kampanii jest dobrowolne.

   9. Czy Fundacja będzie wykorzystywać dane osobowe do podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany, w tym profilowania? Nie.