kwiecień 2024

Proces transformacji menopauzalnej w opinii ekspertów

„Menopauza to nie koniec życia dla kobiety. Powinny zrozumieć to nie tylko same kobiety, ale także ich najbliższe środowisko.”

W okresie transformacji menopauzalnej kobiety doświadczają istotnych zmian w swoim życiu. Zmiany fizjologiczne, wahania nastrojów oraz pogorszenie samopoczucia mogą znacząco wpływać na komfort codziennego funkcjonowania. Relacje zarówno zawodowe, jak i rodzinne, stają się często bardziej napięte, a uczucie zmęczenia i trudności z koncentracją mogą utrudniać codzienne obowiązki.

Zapraszamy na rozmowę z prof. dr hab. n. med. Wojciechem Zgliczyńskim – prezesem Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy oraz z dr hab. n. med. Michałem Ciebierą, prof. CMKP – dyrektorem Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet.

Wywiad z dr hab. n. med. Michałem Ciebierą, prof. CMKP – dyrektorem Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet.

Czy można przygotować się na nadejście menopauzy?

I tak, i nie. Menopauza to jeden punkt, moment w życiu kobiety, gdy przestaje miesiączkować. Poprzedza ją okres przejściowy, tak zwana perimenopauza, podczas którego kobiety mogą doświadczać typowych objawów menopauzy, takich jak przewlekłe zmęczenie, uderzenia gorąca, kołatanie serca, zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

Nie jest tak, że kobieta pewnego dnia ma menopauzę.  Jest to proces. Układ hormonalny przestaje sobie „radzić”. Dlatego pacjentka już w perimenopauzie powinna trafić na właściwą ścieżkę leczenia do specjalisty. Tego momentu nie da się określić. Może to być 5,
a nawet 10 lat przed menopauzą. Ważne jest obserwowanie własnego ciała, zachodzących zmian i niebagatelizowanie pierwszych symptomów. Już tym momencie możemy w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet zaproponować kobiecie właściwe leczenie hormonalne, by pacjentka łagodnie „weszła” w proces przekwitania.

Transformacja menopauzalna – pomoc Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet

Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet cieszy się powodzeniem z powodu unikalnego podejścia do pacjentek w okresie transformacji menopauzalnej. Prowadzenie pacjentki menopauzalnej to proces, który może trwać od kilku miesięcy do kilku, a nawet kilkunastu lat.

– W placówce przy ul. Inflanckiej 6 w Warszawie jesteśmy w stanie zapewnić pełną diagnostykę i leczenie – a wszystko w jednym miejscu w centrum stolicy. Z jednej strony dzięki Poradni prowadzimy pacjentki ambulatoryjnie, z drugiej oferujemy kompleksowe hospitalizacje oparte na dogłębnej diagnostyce wraz z zaplanowaniem dalszego leczenia poza oddziałem. W razie potrzeby kontynuujemy opiekę w ramach Poradni Endokrynologiczno-Ginekologicznej.

Jednym z unikalnych aspektów Instytutu jest fakt, że jest to szpital położniczo-ginekologiczno-endokrynologiczny z Pododdziałem Endokrynologii-Ginekologicznej, wspieranym przez wielospecjalistyczny Szpital Bielański.

Menopauza. Korzyści z podjęcia leczenia

Wizyta u ginekologa-endokrynologa wymaga skierowania. To pierwszy krok, który warto wykonać w celu poprawy jakości życia. Kobieta, która trafia w ręce specjalisty otrzymuje bowiem pełną diagnostykę wszystkich objawów, w razie potrzeby lekarz podejmuje leczenie.

Menopauza może wykluczać z dotychczasowego działania, kobieta czasem staje się mniej efektywna w pracy, może nie radzić sobie w życiu prywatnym, być nerwowa, niewyspana. Zapewnienie odpowiedniej opieki pozwala wrócić do normalnego funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie. Problem jest taki, że na przestrzeni lat w Polsce hormonalna terapia menopauzy bardzo się ograniczyła, lekarze POZ nie są szkoleni lub nie chcą powadzić takich pacjentek, cała opieka skoncentrowała się na grupie ginekologów, ginekologów-endokrynologów, którzy umieją to robić dobrze natomiast jest to absolutnie niewystarczająca pula jak na skalę problemu.

Jak wynika z doświadczenia, które zdobył lekarze zbyt często ignorują pacjentki zgłaszające się z objawami menopauzy lub po prostu wciąż za mało o tym wiedzą.

Chcemy promować wiedzę na temat transformacji menopauzalnej wśród kobiet, chcemy, żeby zgłaszały się do lekarzy i szukały pomocy. Wielokrotnie pacjentki „odbijają się od drzwi”, próbują na własną rękę szukać przyczyn gorszego samopoczucia. Odwiedzają gabinety kardiologiczne, psychiatryczne, hipertensjologiczne, endokrynologiczne – gdzie dostają leczenie cząstkowe bez uchwycenia istoty problem.
Pacjentka regularnie odwiedzająca swojego lekarza oprócz standardowych badań, tj. cytologia, usg, mammografia, powinna otwarcie mówić o stanie swojego zdrowia, o tym, co wzbudza jej niepokój, jakie obserwuje zmiany. Natomiast jeżeli pacjentka nie zakomunikuje, a lekarz nie zapyta, to kobieta będzie żyć z uciążliwymi objawami, nierzadko ze zmniejszoną jakością życia.

– Podczas wizyt staram się i proponuję innym lekarzom delikatnie pytać, czy jakość życia kobiety się nie zmieniła, czy zaczyna odczuwać nadmierne gorąco, zlewne poty, poddenerwowanie, czy ma trudności ze snem. Kilka dobrze dobranych pytań jest w stanie ocenić stan kobiety w trakcie transformacji menopauzalnej. I o to przecież nam wszystkim chodzi. Żeby wychwycić i odpowiednie zdiagnozować przyczynę, a następnie podjąć właściwe, specjalistyczne leczenie.

Wywiad z prof. dr hab. n. med. Wojciechem Zgliczyńskim – prezesem Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy.

Tak jak Jan Kulczyk był wizjonerem biznesu, tak jego córka, moim zdaniem, jest wizjonerem przemian społecznych dotyczącym głównie kobiet. Bardzo się cieszę, że jednym z głównych celów jakie przyjęła Fundacja Dominiki Kulczyk jest budowa świadomości dotyczącej transformacji menopauzalnej w społeczeństwie, a szczególnie wśród kobiet.

Warto mówić głośno, czym jest menopauza, że to nie koniec życia dla kobiety. Powinny zrozumieć to nie tylko same kobiety, ale także ich najbliższe środowisko: rodzinne (mąż, partner, dzieci), zawodowe (szef, współpracownicy) oraz środowisko lekarskie (lekarz rodzinny, ginekolog).

W tych właśnie obszarach powinny koncentrować się działania promujące transformację menopauzalną. Świetnie tę rolę wypełnia Fundacja Kulczyk Foundation, która oddziałuje w wymiarze społecznym poprzez media, środowiska opiniotwórcze, z celebrytami włącznie.

Moja rola jako prezesa Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy dotyczy z kolei wymiaru zdrowotnego. Tłumaczmy kobietom proces transformacji menopauzalnej. Jest to moment związany z niedoborem hormonów kobiecych, które wpływają nie tylko na gorsze samopoczucie kobiety związane z objawami wypadowymi, pogorszeniem nastroju, jakości snu czy drażliwością, ale przede wszystkim ze wzrostem zagrożenia wieloma chorobami. To między innymi tycie i zespół metaboliczny, choroby układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca, zawał, udar), osteoporoza czy nowotwory gruczołów piersiowych i narządu rodnego.

To co najważniejsze – menopauza, czyli średnio 50 rok życia – powinna być momentem, w którym kobieta wykonuje przegląd zdrowotny z myślą o prewencji grożących chorób. Z ostatnich badań wynika, że średni wiek kobiety w 2050 roku ulegnie skróceniu do średnio 78 roku. Skróci się też średni wiek życia kobiety w zdrowiu - do 63 roku życia. To katastrofalne dane, będące wynikiem nałogów, otyłości, braku ruchu, niezdrowego jedzenia, zaniechania szczepień i braku badań profilaktycznych.

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

  To pole jest obowiązkowe.

  To pole jest obowiązkowe.

  *Informacja o przetwarzaniu danych osobowych
  Administratorem Twoich danych jest Kulczyk Foundation z siedzibą w Warszawie. Kontakt z administratorem jest możliwy pod adresem iod@kulczykfoundation.org.pl. Rozwiń

  Bądź na bieżąco

  Dziękujemy, że jesteś z nami!

  Twój adres e-mail został zweryfikowany i dodany do naszej listy mailingowej.

  Wypełnij ankietę: Sprawdź na jakim etapie życia jesteś

  Odpowiedz na pytanie: 1/7

  Ile masz lat?

  Przyjmuje się, że w wieku około 40 lat może się rozpocząć perimenopauza, czyli okres zaczynający się wraz z pierwszymi objawami nadchodzącej menopauzy, do 12 miesięcy po ostatniej miesiączce. W Polsce średni wiek kobiet doświadczających menopauzy (ostatniej miesiączki) to 51 lat. Jeśli menopauza wystąpi między 40. a 45. r.ż., to jest to wczesna menopauza. Jeśli poniżej 40 lat, to mówimy o pierwotnej niewydolności jajników (POI).

  Jak byś opisała swoje miesiączki?

  We wczesnym okresie przejścia menopauzalnego różnice w długości poszczególnych cykli przekraczają 7 dni. Gdy przerwa w comiesięcznych krwawieniach sięga co najmniej 60 dni, mówimy o późnym okresie przejścia menopauzalnego. Jeśli krwawienie z pochwy pojawia się po menopauzie, czyli po ponad roku bez miesiączkowania, należy się zgłosić do lekarza.

  Czy Twoja skóra jest teraz bardziej sucha, masz uczucie ściągnięcia, podrażnienia, swędzenia?

  Malejący podczas perimenopauzy poziom estrogenu wywołuje w skórze kaskadę zdarzeń. Gruczoły łojowe przestają produkować ochronną warstewkę sebum. Bez warstwy lipidów skóra staje się przesuszona i skłonna do podrażnień. Mogą się pojawić alergie na kosmetyki, swędzenie, uczucie ściągnięcia.

  Czy zdarzają ci się nagłe uderzenia gorąca?

  Obniżony poziom estrogenów w okresie transformacji menopauzalnej wpływa na termoregulację, stąd uderzenia gorąca. To nagła fala gorąca rozlewająca się po górnej części ciała. Skóra się poci, jest zaczerwieniona, na twarzy i dekolcie mogą się pojawić czerwone plamy. Serce może szybciej pracować, a ciśnienie wzrosnąć, co wywołuje uczucie niepokoju. Uderzenia gorąca mogą trwać kilka minut. Mogą się kończyć uczuciem zimna, a nawet dreszczami.

  Czy pojawiły się u Ciebie problemy ze snem (trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy)?

  Okres perimenopauzy może się wiązać z zaburzeniami snu. Trudności z zasypianiem albo wybudzenia w nocy – dla wielu osób to pierwszy objaw zmian hormonalnych. Dodatkowym zaburzaczem snu są nocne uderzenia gorąca.

  Czy zaobserwowałaś u siebie od jakiegoś czasu silniejszą niż zwykle zmienność nastroju (nie wywołaną trudnymi wydarzeniami)? Łatwiej wpadasz w złość, irytują Cię rzeczy, na które do tej pory nie zwracałaś uwagi, bywasz przygnębiona, częściej płaczesz, nie masz ochoty nic robić?

  Spadek poziomu hormonów w czasie perimenopauzy, wpływa na nasze samopoczucie. Rozdrażnienie, złość, mniejsza cierpliwość, smutek, częste wahania nastroju. Nastrój może się pogorszyć także przez niektóre objawy typowe dla menopauzy, jak: kłopoty ze snem, ciągłe zmęczenie czy uderzenia gorąca. Wystarczy więc nawet jeden objaw transformacji menopauzalnej, żebyśmy zachowywały się inaczej niż dotychczas. Zmienność nastroju zaczyna być problemem, gdy nie widzimy przyczyn, które da się powiązać z nagłą zmianą nastawienia.

  Czy wzrosły Twoja waga i obwód w pasie, mimo że nie zmieniłaś nawyków żywieniowych i aktywności?

  W okresie perimenopauzy wraz ze spadkiem poziomu estrogenów organizm staje się bardziej podatny na zmiany metaboliczne, łatwiej dochodzi do odkładania się tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha. Z wiekiem tracimy też stopniowo tkankę mięśniową, która fizjologicznie potrzebuje więcej energii niż tkanka tłuszczowa. Możemy jeść i ruszać się tyle samo co zawsze, ale skład ciała zmienia się niekorzystnie, a masa ciała rośnie. Między 40. a 60. rokiem życia kobiety przybierają na wadze średnio 10 kg.

  Sprawdź tutaj, w którym okresie życia jesteś.

  Interesuje cię pełna wersja raportu?
  » kliknij tutaj «

  Zamknij

  Interesuje Cię pełna wersja RAPORTU?

  Zostaw nam swój e-mail

  Prześlemy Ci pełną wersję raportu z badania
  "Menopauza Bez Tabu".

   To pole jest obowiązkowe.

   Informacja o przetwarzaniu danych osobowych
   Administratorem Twoich danych jest Kulczyk Foundation z siedzibą w Warszawie. Kontakt z administratorem jest możliwy pod adresem iod@kulczykfoundation.org.pl. Rozwiń

   Dziękujemy!

   Otrzymasz e-mail z pełną wersją raportu.

   Wróć do strony głównej

   Zamknij

   Klazula informacyjna

   1. Administrator. Administratorem Twoich danych osobowych w związku z kampanią „Menopauza Bez Tabu”, („Kampania”) jest FUNDACJA KULCZYK FOUNDATION z siedzibą w Warszawie (00-526) przy ul. Kruczej 24/26, wpisana do rejestru stowarzyszeń, innychorganizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000471002, posiadająca numer NIP: 70104114847 (“Fundacja”). Kontakt z Fundacją jest możliwy e-mailowo pod adresem iod@kulczykfoundation.org.pl.

   2. Inspektor Ochrony Danych. Fundacja powołała inspektora ochrony danych osobowych, z którym można skontaktować się we wszystkich w sprawach związanych z ochroną prywatności i danych osobowych e-mailowo pod adresem iod@kulczykfoundation.org.pl.

   3. Cele przetwarzania danych osobowych. Fundacja przetwarza Twoje dane osobowe podane w celu: (a) realizacji prawnie uzasadnionego interesu Fundacji polegającego na prowadzeniu jej działalności statutowej, w tym przeprowadzeniu Kampanii (art. 6 ust. 1 lit f RODO); (b) realizacji prawnie uzasadnionego interesu Fundacji polegającego na informowaniu osób zainteresowanych Kampanią o jej dalszym przebiegu (art. 6 ust. 1 lit f RODO), przy czym Fundacja będzie przetwarzać Twoje dane w tym celu wyłącznie jeśli zgodzisz się na otrzymywanie informacji dot. Kampanii na swój adres e-mail.

   4. Komu Fundacja może ujawnić dane osobowe? Fundacja może ujawnić podane przez Ciebie dane osobowe: (a) swoim pracownikom, współpracownikom, w szczególności którzy są zaangażowani w realizację Kampanii; (b) dostawcom usług, oprogramowania i systemów informatycznych, które Fundacja wykorzystuje do prowadzenia swojej działalności statutowej, w tym do realizacji Kampanii; (c) podmiotom, które świadczą usługi wspierające działalność statutową Fundacji, takie jak usługi księgowe, usługi doradztwa prawnego i biznesowego, usługi konserwacji sprzętu IT, usługi finansowe, usługi marketingowe – wyłącznie w niezbędnym do świadczenia tego rodzaju usług zakresie.

   5. Czy Fundacja będzie przekazywać dane osobowe poza obszar EOG? Fundacja nie będzie przekazywać pozyskanych danych osobowych poza terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

   Komu Fundacja może ujawnić dane osobowe? Fundacja może ujawnić podane przez Ciebie dane osobowe:

   6. Jak długo Fundacja będzie przetwarzać dane osobowe? Fundacja będzie przetwarzać dane osobowe przez cały okres prowadzenia Kampanii lub do momentu wycofania udzielonej przez Ciebie zgody na przesyłanie informacji nt. Kampanii (w zależności od tego, które ze zdarzeń nastąpi wcześniej).

   7. Jakie prawa przysługują osobom, których dane dotyczą w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez Fundację? Masz prawo do: (a) dostępu do swoich danych osobowych; (b) żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania; (c) wniesienia skargi w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Warszawie; (d) w zakresie w jakim Twoje dane osobowe są przetwarzane na podstawie przesłanki prawnie uzasadnionego interesu Fundacji – wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych; (e) w związku z tym, że podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest prawnie uzasadniony interes Fundacji, nie przysługuje Ci prawo do przenoszenia danych osobowych; (f) w odniesieniu do zgody na otrzymywanie informacji dot. Kampanii, o ile ją wyrazisz – możesz wycofać zgodę w dowolnym momencie wysyłając wiadomość na adres iod@kulczykfoundation.org lub klikając w tzw. link unsubscribe dołączony do wysyłanych do Ciebie wiadomości. Wycofanie zgody pozostaje bez wpływu na działań podejmowanych na jej podstawie przez jej wycofaniem.

   8. Czy podanie danych osobowych jest obowiązkowe? Podanie danych osobowych jest niezbędne do otrzymania materiałów dot. Kampanii. Wyrażenie zgody na otrzymywanie informacji dot. Kampanii jest dobrowolne.

   9. Czy Fundacja będzie wykorzystywać dane osobowe do podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany, w tym profilowania? Nie.